30 Nisan 2013 Salı

Gizli şeker(insülin direnci)-boya ,tadilat,dekorasyon-hobi

             


        Fotoğraf yükleyemiyorum vakit azlığından ama en yakın zamanda eklerim.Gizli şeker hastası olduğumu öğrendim.Geçen sene risk grubundaydım çok çaba sarfettim ama hızlı bir şekilde bir sene içerisinde gizli şeker olmuşum.
                Neden bu durumu kabaca anlatmak istiyorum çünkü belki benim yaşadıklarımı yaşayıp ne yapması gerektiğini bilmeyenler olabilir.Tatlıya düşkünümdür.Lise yıllarında kilom tavan yapmıştı o dönemde yürüyüş ve diyetle 10 kiloya yakın verdim ama yaklaşık 5 yıl içinde büyük kısmını geri aldım.Doğumda 5-6 kilom kalmıştı hızlı bir şekilde diyetisyenle onlarıda geri verdim ve eksili kilolara düştüm ama y1-2 sene içerisinde yeniden kilo aldım.Bu böylece sürüp gitti .
               Anlam veremedim neden derseniz haftanın hergünü 45 dk.yürüyüş yapıyorum ara sıra kaçamaklarım olsada kilo vermeyi bırakın üzerine kilo almaya devam ediyordum.Doğumdan sonra hipermetrop oldum ve gözlük kullanmaya başladım.Hamilelikte ,iyi bir hastanede şeker yüklemesi yaptırdım bir problem olmadığını söylediler(şimdiki doktoruma göre sonuçları iyi yorumlayamamışlar).Ezel 4.250 kg. doğdu buda bir işaretmiş ama onuda doğru yorumlayamadık.Annem abimi 5.100 gr. beni 4.100 gr. olarak dünyaya getirmiş.Yani ben direk risk grubundaymışım bilgim yoktu.Büyük ihtimalle ezelde ileride gizli şeker adayı.Gizli şekerin sonu Tip2 diyabet.
              Neyse dukan denedim6 kg verdim  hoooop geriye 5 kg aldım.  daha sonra akşam 6 dan sonra yemeyi bıraktım tek faydası kilomun sabitlenmesi oldu almıyordum ama 2 kg haricinde veremedim.Spor yapıyordum diyet yapıyordum ama sıfıra sıfır elde var sıfır.
             Ayça Kaya yı tv de izleyip güvendim mail attım cevap gelmedi.Sonunda aradan zaman geçmişti. Bir gün acele bir şekilde markete girdim (çekmeköyde oturuyorum)kasada ayça kaya ile karşılaştım o da çocuklarıyla alışveriş yapıyordu.Bunu fırsat bildim ve çıkışta yanına gidip tanıştım ve durumumdan bahsettim.Bana gel dedi .
            Muayene oldum bazı testler verdi testleri yaptırıp 1 hafta sonra gittim .Açlık şekerim 118 çıkmıştı ,şeker yüklemesinde aşırı bir uyku bastırdı ayakta zor duruyordum.
           Açlık kan şekeri ipucu veriyor ancak HoMA-IR(homa-i-re) diye bir formül var .Eğer sizde gizli şekerden şüpheleniyorsanız bu formülü dktorunuzdan testleriniz üzerinde uygulamasını isteyin.  Açlık kan şekeri *bazal insülin /405    diye hatırlıyorum formülü ama siz doktorunuzla konuşun mutlaka.Gizli şeker olduğum ortauya çıktı.İlaç kullanıyoru,yaklaşık 4 ay boyunca kullanıcam..diyet yapıyorum ve yürüyüş gerekli ama 2 haftadır ezel in çiçek hastalığı boya işleri yüzünden yürüyüş aksadı.
            Bir kaç kez kaçamakta yaptım maalesef şu anda 2 kiloya yakın verdim.Ama sorun şu ömür boyu dikkat etmek zorundayım.Doktorum kilo almak gibi bir lüksün yok dedi bana.En büyük sıkıntı meyve ve tatlı meyve miktarı çok az tatlı yersende diğer haklarından feragat etmek zorundasın.Böyleyken böyle.Kilo verdikçe kendimi çok daha iyi hissediyorum ama yinede zor.
         Boya işine kalkıştık ,laminant parkeleri değiştiriyorum vede taş duvar yaptırmak isityoruz ev tepetaklak ama çok heyecanlı ve mutluyum.çok sıkılmışım kırmızı duvarımızdan.daha önceki fotoğraflarda var.taş duvar karşılığnda kırmızı duvarımdan vazgeçtim.Eşim de çok sevindi çünkü koyu renk duvardan nefret ediyordu.
          Kaplumbağa terbiyecisi puzzle bitti.çerçevelettim.En kısa zamanda bol fotoğraflı bir post yayınlarım inşallah önümüzdeki hafta başına kadar yorucu ama zevkli bir süreç beni bekliyor.Darısı değişiklik yapmak isteyen herkesin başına

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder